Ako zavesiť hojdaciu sieť?

Ako správne zavesiť hojdaciu sieť?

Hojdaciu sieť je potrebné zavesiť tak, aby ste sa v nej cítili stabilne a pohodlne. S pomocou tohto jednoduchého postupu to sami hravo zvládnete za pár minút. Potom sa už len hojdáte a vychutnávate si chvíle relaxu s drinkom či knihou v ruke. Pozor, oddychovanie v našich sieťach je tak vysoko návykové, že z nej nebude chcieť vyjsť. :)

Zavesenie hojdacej siete v exteriéri

Slnkom zaliata lúka, letný vetrík a vaša hojdacia sieť. Poďte oddychovať von! Či vám najviac vyhovuje pláž, záhrada, alebo príjemný chládok lesa, hojdacia sieť je na relax vonku ako stvorená. Doprajte si ňou naozaj výnimočný odpočinok po náročnom dni. Najjednoduchšie sieť zavesíte na niektorý z drevených či kovových stojanov, ktoré sú na tento účel priamo určené. To oceníte najmä v priestranstve, kde nemáte k dispozícii oporné body. Stojany vám navyše ponúkajú hodnotu v podobe krásneho dizajnového prvku.

Stojan Amazonas Apolo a hojdacia sieť Amazonas American Dream

Ako pevné závesné body výborne poslúžia aj dva oproti stojace stromy, ktoré vám zároveň doprajú vítaný tieň. Ak máte k dispozícii len jeden strom, alebo iný pevný bod, spoľahnite sa na kompaktný stojan Madera.

Stojan Amazonas Madera a hojdacia sieť Amazonas Lambada

Do akej výšky zavesiť hojdaciu sieť?

Minimálna vzdialenosť medzi dvoma závesnými bodmi je 300 – 350 cm. Nevadí, ak sú stromy, či iné body ďalej od seba, hojdaciu sieť ľahko predĺžite lanami alebo reťazami. V takom prípade je však nutné zvoliť výšku závesného bodu o niečo vyššie. Názornú ukážku závislosti výšky závesných bodov a ich vzdialenosti vidíte na obrázku. Jednoducho povedané, čím ďalej sú od seba závesné body, tým vyššie je na nich sieť či predlžovacie lano upevnené. Dbajte na to, aby maximálna výška najnižšie položenej časti hojdacej siete bez záťaže bola 40 – 50 cm nad zemou.

Zavesenie hojdacej siete v exteriéri pomocou určeného príslušenstva

Zavesenie hojdacej siete v interiéri

Ak si chcete hojdanie vo vašej obľúbenej sieti dopriať aj v zimných mesiacoch, alebo vám vyhovuje hojdanie viac vnútri než vonku, ponúkame riešenie priamo pre vás. Môžete si tak vychutnávať chvíle pohody nezávisle na vonkajšom počasí. Najčastejšími závesnými bodmi v interiéri sú kombinácie stena/stena alebo stena/strop. Na obrázku je znázornený variant stena / strop, ale pre obe prevedenia platia rovnaké pravidlá. Odporúčame závesné prvky Easy+ a Liana.

Zavesenie hojdacej siete v interiéri pomocou určeného príslušenstva

Je dôležité, aby ste pri tvorbe závesných bodov zohľadnili stavebný materiál, z ktorého sú steny či strop vyrobené. Vhodné sú bežné pevné stavebné materiály, ako tehla, betón, či pórobetón, neodporúčame naopak ukotvenie do sadrokartónových stien, alebo OSB dosiek.

Pokiaľ ide o výšku zavesenia, princípy sú rovnaké ako pri zavesení v exteriéri. Výhodou je, že vo väčšine prípadov nepotrebujete žiadne predlžovacie laná. Aj pri zavesení v interiéri však dávajte pozor na to, aby výška najnižšej polohy siete bez záťaže nepresahovala 40 – 50 cm od zeme.

Dôležité upozornenia na záver

Praktický grafický návod s odporúčanými konkrétnymi parametrami zavesenia je súčasťou každej u nás zakúpenej hojdacej siete. Šírka zavesenia sa môže líšiť v závislosti od modelu, preto prosím venujte pozornosť odporúčaniam uvedeným pre vašu konkrétnu hojdaciu sieť.