Ako vybrať dieťaťu odrážadlo

Stručný manuál, ako vybrať to najlepšie odrážadlo pre vášho krpca

Pri výbere odrážadla sa vždy zamerajte len na bezpečné, kvalitné a overené značky. Odrážadlo, ktoré kupujete pre svojho drobca musí byť už na prvý pohľad stabilné, s dôveryhodnou pevnou konštrukciou. Sedadlo by malo perfektne sedieť, nevytáčať sa a mať výraznú fixáciu. Riadidlá by mali byť priľnavé, s gumenými rukoväťami, aby sa jazdcova ruka nešmýkala. Rám odrážadiel nesmie obsahovať žiadne ostré hrany a nevhodne trčiace súčiastky, ktoré by mohli dieťaťu ublížiť. Odrážadlo nesmie byť vyrobené zo zdraviu škodlivých látok a materiálov, z ktorých by sa mimovoľne uvoľňovali nejaké zakázané chemické látky.

Odrážadlo je dopravný prostriedok pre najmenšie deti. Je podobný bicyklu, ale nemá pedále, reťaz, ani postranné kolieska. Ako už samotný názov prezrádza, pomocou jednoduchého odrážania, sa na ňom deti učia samy jazdiť a držať rovnováhu. Odrážadlo je vhodné pre deti už od 2 rokov. Je dokázané, že deti, ktoré v detstve jazdili na odrážadle, dokážu ovládať jazdu na bicykli prakticky okamžite. Prechod je oveľa intuitívnejší, plynulejší a prirodzenejší. Niektoré deti dokonca začínajú bicyklovať rovno bez pomocných koliesok.

Prečo odrážadlo?

  • dieťa spoznáva svoju silu.
  • musí sa sústrediť na koordináciu celého tela.
  • učí sa pohybovať v priestore a trénuje svoje priestorové videnie.
  • nacvičuje držanie rovnováhy.
  • vynikajúca predpríprava na trojkolku a bicykel.
  • dieťa si zvyká na pravidelný pohyb.
  • objaví kúzlo rýchlosti.
  • je to proste zábava!

Na čo by ste si teda mali pri výbere odrážadla dať pozor?

S brzdami alebo bez
Je potrebné, aby ste vedeli, že pre najmenších (1,5 – 3 roky) nie sú brzdy až tak potrebné. Deti v tomto veku používajú na brzdenie svoje nohy. Pri jazde sa sústredia na udržanie rovnováhy. Takto malé deti nemajú dostatok sily v rukách, aby boli schopné reflexívne stlačiť brzdu. Od 3 rokov je však už výhodné dieťa pomaly naučiť na používanie brzdy- pripraví ho to na ovládanie bicykla. Pri kúpe odrážadla sa presvedčte, či dieťa pohodlne dosiahne na brzdnú páky a či ju zvládne pritiahnuť. Brzdy musia byť ľahko ovládateľné.

Výška rámu a poloha sedadla
Sedadlo by malo byť dostatočne nízko, aby sa krpci boli schopní bezpečne a pohodlne odrážať celou plochou nôch. Ak sa dieťa dotýka zeme len špičkami, ani len nepremýšľajte, že odrážadlo kúpite. Čím vyššia nastaviteľnosť sedadla, tým dlhšie môže váš jazdec odrážadlo využívať.

Ako však zmerať správnu výšku sedadla, ak vyberáte odrážadlo cez eshop? Máme šikovný tip: postavte vášho krpca v topánkach s mierne rozkročenými nohami na zem. Zmerajte vzdialenosť v cm od rozkroku k zemi. Získaný rozmer porovnajte s mierkou, ktorú máte uvedenú od výrobcu ako najnižšie nastavenie sedadla. Ak je daný rozmer rovnaký, odrážadlo by malo vášmu malému jazdcovi padnúť ako uliate.

Bezpečnosť a nezávadnosť
Kvalita, bezpečnosť a zdravotná nezávadnosť sú vlastnosti, ktoré by ste mali overiť hneď na začiatku kúpy. Odrážadlá a materiály, z ktorých sú vyrobené, nesmú obsahovať žiadne škodlivé toxické látky a žiadne ostré hrany. Výrobky by mali byť riadne certifikované a bezpečné ako u nás.

Hmotnosť
Správne odrážadlo by malo byť čo najľahšie. Jednak kvôli lepšej ovládateľnosti – malé deti neradi bojujú s váhou a jednak kvôli vašim rukám, ktoré sú nútené vláčiť odrážadlo so sebou, keď to malého jazdca prestane baviť.

Riadidlá
Riadidlá nesmú byť umiestnené ďaleko od sedátka a nemali by byť veľmi široké. Dieťa na ne musí pohodlne dočiahnúť. Riadidlá by sa mali hladko a bez odporu otáčať a gripy riadidiel by mali byť z protišmykového materiálu s vyvýšeným lemom, brániacim zosunutiu rúk dieťaťa.

Typ pneumatík
Nafukovacie (kombinácia duša + plášť) – klasické, vhodné na rovnejšie plochy, jazdy v parku, v meste, na trávnatých povrchoch. Lepšie sa prispôsobujú terénu a jazda je pohodlnejšia. Nevýhodou je, že sa musia dofukovať a hrozí riziko prepichnutia, defektu.
Plastové – sú odolné, nehrozí defekt, sú vhodnejšie na jazdu v nerovnom a náročnom teréne, nie je ich potreba dofukovať, sú určené skôr do interiéru a pre najmenšie deti.
Bantámové gumové – tvrdé, neabsorbujú nerovnosti terénu, netlmia nárazy, nehrozí defekt.

Typ materiálu
Drevené odrážadlá - sú pevné, odolné, trvácne, ekologické a pomerne ľahké.
Plastové - odolajú daždi a ľahko sa čistia. Majú najnižšiu hmotnosť a cenu, ale nevydržia dlho.
Kovové – sú najkvalitnejšie typy odrážadiel na trhu, nakoľko sa najviac približujú ku klasickým bicyklom, majú nafukovacie kolesá a dlhoročnú odolnosť. Ak chcete svojmu krpcovi zaobstarať „kamoša“ na pár rokov dopredu, s kovovými odrážadlami nikdy nešliapnete vedľa.

V prípade pochybností alebo ak potrebujete jednoducho poradiť, zavolajte nám na 0908/686252 alebo napíšte na info@odrazajsa.sk a radi s vami preberieme všetky možnosti :-)